CNS Development –  Olsztyński deweloper stawiający na ekologię

CNS Development w swoich inwestycjach chce, aby pompy ciepła znalazły swoje zastosowanie wraz z pomocą fotowoltaiki. Głównym źródłem energii elektrycznej będzie wykorzystywanie systemu gromadzenia energii słonecznej, która następnie zostanie przekształcana w prąd przemienny.

Musimy wpierw napocząć, że fotowoltaika jest źródłem energii, które generowane jest przez słońce. Fotowoltaika, ma za zadanie zasilać pompy ciepła energią, dzięki czemu koszty eksploatacji źródło ciepła będzie odnotowywać znacznie mniejsze.

ekologiczne domki szeregowe w Olsztynie - Nowe Redykajny

Czym zatem jest pompa ciepła?

Pompa ciepła jest to urządzenie grzewcze, które po przemianie energii stałej na zmienną oddaje energię z instalacji, dzięki której energię można wykorzystać do podgrzewania wody bądź do ogrzania domu w okresie zimowym jak również jesiennym, ponadto pompa ciepła jest montowana na zewnątrz budynku ze względu na swoje gabaryty. Może być montowana w domach jednorodzinnych oraz zasilana poprzez energię elektryczną, która nie koniecznie musi pochodzić z paneli fotowoltaicznych. Pompy cieplne mogą również znaleźć swoje miejsce w kotłowni lub piwnicy, w zależności od tego, czy klient będzie mieć odpowiednią ilość miejsca na to urządzenie.

Powietrzne pompy ciepła przesyłają do podgrzewacza CWU energię, dzięki której podgrzewana woda jest wysyłana czy do zbiornika wodnego, następnie poprzez układ rur przechodzi do bieżącej wody lub do grzejników. Takie rozwiązanie może zastąpić ogrzewanie gazowe.

System zabezpieczający pompę ciepła oraz podgrzewacz CWU , posiada specjalne zabezpieczenia, dzięki którym zapobiega przepięciom, które mogłyby spowodować awarię. System intuicyjnie dopiera temperaturę do zbiornika z bieżącą wodą. Oczywiście klient ma możliwość regulacji temperatury według własnego uznań oraz potrzeb w sposób ręczny. Pompy ciepła dodatkowo zapewniają czyste powietrze.

Rodzaje pomp ciepła

Wyróżniamy trzy podstawowe typy pomp ciepła:

  • Pompy ciepła gruntowe — jak sama nazwa wskazuje, pompa wykorzystuje zasilanie pobierane z gruntu
  • Pompy ciepła typu woda-woda — ciepło pobierane jest z wód gruntowych, np. poprzez wykonywanie studni zrzutowej bądź głębinowej,
  • Pompy ciepła typu powietrze-woda — jest ona najpopularniejszym rozwiązaniem znane oraz najczęściej wybieranym, które wykorzystujące jako dolne źródło energię powietrza.

Rodzaj pompy ciepła zostanie wybrany przez doradcę przy konsultacji przyszłych właścicieli danego domu. Montażem pomp ciepła zajmują się specjaliści z certyfikatami montażowymi.

Rodzaje pomp ciepła są dostosowywane oraz wybierane pod specyfikację każdego budynku poprzez wykwalifikowanego doradcę w trakcie konsultacji z potencjalnym nabywcą.

pompa ciepła olsztyn

Przeznaczenie pomp ciepła w realizacji domów jednorodzinnych

Pompy ciepła zajmują miejsca w kotłowni domu w takim samym wypadku jak piec gazowy bądź węglowy. Pompa mimo swoich gabarytów nie jest urządzeniem o wiele większym niż piec. Obecnie łatwo dostępne komponenty możemy dostać na rynku wtórnym, lecz zalecany montaż tych komponentów jest przez specjalistów branży ekologicznej.

Dużą zaletą pomp ciepła jest fakt, że w większości są bezobsługowe, co oznacza, że mieszkaniec domu nie musi się martwić o stan pracy samego urządzenia i ciepła we własnym domu.

Panele fotowoltaiczne dobierane są do rodzaju pompy. Możemy również ubiegać się o dofinansowanie na taki sprzęt poprzez zarejestrowanie zgłoszenia do gminy. Takie Dofinansowanie jest możliwe na dwa sposoby:

  1. Dofinansowania unijne — które mają na celu poprawę jakości powietrza,
  2. Dofinansowania z budżetu ochrony środowiska — przy czym kwota ogólna nie jest refundowana w większym stopniu procentowym jak samo dofinansowanie unijne.

 

Dodatkowy atut urządzenia

Powietrzna pompa ciepła jest instalacją ekologiczną, która dla wielu klientów jest czynnikiem motywującym, ponieważ stopa zwrotu na przestrzeni lat jest ogromna, dzięki temu również jesteśmy w stanie zaoszczędzić na gazie, w dodatku pozbędziemy się pieca węglowego lub drzewnego.

Pompy ciepła typu SPLIT

Pompy ciepła składają się z dwóch segmentów: zewnętrznego i wewnętrznego.

  • Zewnętrzny — to agregat, który pełni funkcję zasilającą, dodatkowo jego główną rolą jest również odzyskiwanie oraz transformacja ciepła pobranego ze środowiska.
  • Wewnętrzny — jest jednostką układu hydraulicznego i elektrycznego, który rozsyła ciepłą wodę użytkową do wszystkich dostępnych urządzeń korzystających z ciepłej wody użytkowej. Jednostka wewnętrzna umieszczana jest w kotłowni i łączy się ją z jednostką zewnętrzną, wykorzystując do tego jednostkę chłodniczą.

Pompy ciepła typu monoblok

Pompa ciepła typu powietrze-woda typu monoblok, to urządzenie, które składa się tylko z jednej jednostki w przeciwieństwie do swojego poprzednika.

Montaż pompy ciepła typu monoblok jest zewnętrzny. Urządzenie skupia w sobie elementy do odbioru i transformacji samego ciepła oraz do przekazywania ich do instalacji grzewczej budynku użytkowego. Zaletą tego typu pompy jest większa izolacja oraz szczelność samego urządzenia, ponieważ jest fabrycznie montowana i zabezpieczona w fabryce producenta. Warto uwzględnić, że montaż jednostek typu MONOBLOK ogranicza się do wykonania instalacji hydraulicznej.

Pompy ciepła typu SPLIT oraz MONOBLOK to urządzenia, które działają w podobny sposób. Kolejnym elementem jest długa żywotność, która łączy obydwie pompy ciepła.

Charakterystyka wodnych pomp ciepła

Pompa ciepła typu woda – woda – to urządzenie wykorzystujące naturalne zasoby wodne, które ogrzewają pomieszczenia stopniowo w zależności od ilości nacisku pompy. Zaletami takiego rozwiązania są bez wątpienia aspekty związane z wydajnością — w związku ze stałą temperaturą wody w gruncie, pompa ciepła typu woda-woda pracuje stabilniej w niższych temperaturach zewnętrznych w porównaniu do urządzenia wykorzystującego energię powietrza. Pompa typu powietrze-woda to rozwiązanie pośrednie pomiędzy urządzeniem powietrze czy gruntowym.

 

F-gazy, co to jest?

Występujące F-gazy w pompach ciepła służą jako czynniki chłodnicze. Przy instalacji typu SPLIT montażysta musi posiadać certyfikat uprawniający go do montażu z obiegami F-gazów.

 

Parametry wpływające na pracę pompy ciepła

Poniżej skupimy się na 6 podstawowych czynnikach, które mają największy pływ na pracę grzewczych pomp ciepła.

  • Kondycja grzewcza pomp ciepła —  Wydajność grzewcza jest uzależniona od wyboru danej pompy grzewczej. By wydajność była jak najbardziej efektywna, musimy ową pompę kompleksowo dopasować do budynku w którym ma zostać umieszczona, by rezultaty były widoczne, jak również po to zapewnić komfort ogrzewania dla domowników.
  • Efektywność pomp ciepła — COP jest to podstawowym parametrem który pomaga określić jak prosperuje dana pompa ciepła. Podaje on informacje odnośnie stosunku dostarczonego ciepła do ilości zużytej energii potrzebnej do jego wytworzenia.
  • Sprawność pomp ciepła — przeciętny okres eksploatacji urządzeń zależy o wielu czynników, przeważnie średni czas funkcjonowania pompy wynosi około 15-20 lat. By pompa działa jak najdłużej, należy przeprowadzać w niej regularne serwisy (np. raz do roku),
  • Generowany poziom hałasu — wartość dźwięku nie może przekraczać ustalonych norm, które są zapisane w przepisach Polskiego prawa. Największe natężenie dźwięku generuje sprężarka, jednakże jest to w tym przypadku nieuniknione. Poziom hałasu wynosi w większości urządzeń do 65 dB.
  • Rozmiary pomp ciepła — na rynku znajdziemy dużą różnorodność dostępnych modeli pompy cieplnych, które różnią się swoimi rozmiarami (wysokością i szerokością). Kotłownia musi posiadać odpowiednie parametry, by można było swobodnie zamontować odpowiednią pompę ciepła oraz podłączyć całą instalację. Montaż pomp ciepła musi odbywać się zgodnie z normami uwzględnionymi w ustawie budowlanej,
  • Bezpieczeństwo oraz modernizacja pracy pomp ciepła — analiza danych, które zostały zebrane automatycznie przez urządzenie, wspomaga zoptymalizować urządzenie, aby praca była jak najbardziej wydajna. Jednak dobrą praktyką jest wykonywanie chociaż raz do roku przeglądu przez serwisantów pomp ciepła. Dzięki takiemu zabiegowy pompy mogą być dobrej jakości znacznie dłużej.

 

Czym jest niskotemperaturowy system grzewczy?

Niskotemperaturowy system grzewczy jest to rodzaj ogrzewania pracujący na wodzie, zasilanej niską temperaturą. Jeżeli woda osiągnie średnią wartość w granicach około 35-40 stopni Celsjusza, system automatycznie zacznie ochładzać pompę, aby nie doszło do przegrzewania się systemów grzewczych. Pompa jest w stanie wytrzymać znacznie dłuższy okres czasu w momencie, gdy ciecz przepływająca przez nią jest chłodniejsza.

Czy do pomp ciepła nadają się grzejniki?

Pompa ciepła może zostać podłączona do tego samego systemu grzewczego, do którego podpięte są grzejniki. Podstawowym zastosowaniem jednak przy pompie ciepła jest większa wydajność, jeśli zachodzi proces niższego ogrzewania samego systemu grzewczego.

Należy jednak pamiętać, że wraz ze wzrostem temperatury zasilania obiegu grzewczego maleje współczynnik efektywności pompy ciepła.

 

Instalacja fotowoltaiczna, a pompa ciepła

Fotowoltaika to nic innego jak zbieranie energii, czyli prądu stałego oraz rozprowadzanie go przy pomocy falownika, który przemienia energię uzyskaną ze słońca na prąd zmienny wykorzystywany dla użytkowników domu.

Dlaczego oferta fotowoltaiki jest tak korzystna?

Z prostego względu. Można wykorzystać prąd zmienny produkowany z instalacji fotowoltaicznej do pracy samej pompy ciepła. Dzięki temu jeszcze korzystniej będziemy w stanie prosperować na rzecz ochrony środowiska i ekologii.

deweloper olsztyn - CNS Development - Osiedle nowe redykajny

CNS DEVELOPMENT – Deweloper Olsztyn

W rejonie Olsztyna inwestycje CNS Development pokazują jak potrzeby klienta skierowanego na ekologię można przekuć na budowę domów wyposażonych w odnawialne źródła energii jak również nowe, ekologiczne źródła ciepła.

Deweloper świadczy usługi na terenie Olsztyna i okolic, które mają wspomóc Państwa przy tworzeniu nowego ekologicznego jutra!

Firma zapewnia profesjonalne podejście do wszystkich klientów indywidualnych jak również całych przedsiębiorstw.

Wszystkie dodatkowe pytania dotyczące klimatyzacji, wentylacji proszę kierować do naszego biura.

Zapraszamy do kontaktu.